Aykut Kayar

Merhaba,
1968'de gözlerimi dünyaya açtığımda bir gün gelip denizci olacağımın pek farkında değildim. Konya Anadolu Lisesi’nde eğitimimi sürdürürken elime geçen bir ‘Deniz Lisesi’ broşürü ile hayatım değişti. Dünyayı dolaşma hayalleri ile girdiğim Deniz Lisesi'nden 1985'de, sonrasında devam ettiğim Deniz Harp Okulu’ndan 1989'da deniz subayı olarak mezun oldum. Bir süre askeri gemilerde çalıştıktan sonra donanmadan ayrılarak yat sektöründe çalışmaya başladım.
Uzunca bir süre uluslararası bir yat kiralama şirketinin değişik departmanlarında çalıştıktan sonra, kendi Turizm ve Seyahat Acentemi kurarak doğa sporları (yelken, doğa yürüyüşleri, kayak, rafting vb.) turları organizasyonu yaparak, masa başı insanı olmak yerine, katılımcıların başında bilfiil rehberlik yaptım.
2010'da  tamamen denize dönerek, profesyonel yat kaptanı olarak çalışmaya başladım. Yat kiralama firmalarının misafirlerine kaptanlık, yelken/yatçılık eğitimi, sayısını hatırlamadığım yurt içi transferlerinin yanında, birçok yurt dışı tekne transferi ile, Türk Sahillerinde, Yunan Adaları'nda ve Akdeniz'de binlerce mil yol alarak, birçok ‘Deniz İnsanı’ ile tanıştım.
Denizlerde olmayı seven bir insan olarak öncelikli amacım, isteyen herkesi ‘denizcilik’ le tanıştırmak ve bir ‘deniz insanı’ olma yolunda bilgi ve tecrübelerimi aktarmaktır.
Son beş senedir ise sevgili ‘Çingene’mizde, denizle tanışmak, deniz ve yelkeni yaşamak, denizciliği öğrenmek, değişik limanları görmek, turkuaz koyların keyfini çıkarmak isteyen misafirlerimizi ağırlamaktan çok keyif almaktayım.
Denizlerde görüşmek dileğiyle…