Aykut Kayar

Merhaba,
1968 de gözlerimi dünyaya açtığımda bir gün gelip denizci olacağımın pek farkında değildim. Konya Anadolu Lisesi’nde eğitimimi sürdürürken elime geçen bir ‘Deniz Lisesi’ broşürü ile hayatım değişti. Dünyayı dolaşma hayalleri ile girdiğim Deniz Lisesi'nden 1985 de, sonrasında devam ettiğim Deniz Harp Okulu’ndan 1989 da deniz subayı olarak mezun oldum. Bir süre askeri gemilerde çalıştıktan sonra donanmadan ayrılarak yat sektöründe çalışmaya başladım.
Uzunca bir süre uluslararası bir yat kiralama şirketinin değişik departmanlarında çalıştıktan sonra, kendi Turizm ve Seyahat Acentemi kurarak doğa sporları (yelken, doğa yürüyüşleri, kayak, rafting vb.) turları organizasyonu yaparak, masa başı insanı olmak yerine, katılımcıların başında bilfiil rehberlik yaptım.
2010 da  tamamen denize dönerek, profesyonel yat kaptanı olarak çalışmaya başladım. Yat kiralama firmalarının misafirlerine kaptanlık, yelken/yatçılık eğitimi, sayısını hatırlamadığım yurt içi transferlerinin yanında, birçok yurt dışı tekne transferi ile, Türk Sahilleri'nde, Yunan Adaları'nda ve Akdeniz'de binlerce mil yol alarak, birçok ‘Deniz İnsanı’ ile tanıştım.
Denizlerde olmayı seven bir insan olarak öncelikli amacım, isteyen herkesi ‘denizcilik’ le tanıştırmak ve bir ‘deniz insanı’ olma yolunda bilgi ve tecrübelerimi aktarmaktır.
Son iki senedir ise sevgili ‘Çingene’mizde, denizle tanışmak, deniz ve yelkeni yaşamak, denizciliği öğrenmek, değişik limanları görmek, turkuaz koyların keyfini çıkarmak isteyen misafirlerimizi ağırlamaktan çok keyif almaktayım.
Denizlerde görüşmek dileğiyle…